Connect with us

I dyti brenda ditës, zhduket një tjetër avion me pasagjerë

Të Ndryshme

I dyti brenda ditës, zhduket një tjetër avion me pasagjerë

Një aeroplan i drejtuar nga Tara Air i Nepalit me 22 persona në bord u zhduk të dielën në mëngjes, konfirmoi një zëdhënës i linjës ajrore për CNN që citon noa.al

Avioni po fluturonte nga qyteti i Pokhara për në Jomsom, një qytet i njohur turistik në Nepalin qendror.

Avioni u ngrit në orën 9:55 të mëngjesit të së dielës me kohën lokale dhe humbi kontaktin me kontrollin ajror rreth 12 minuta pas fluturimit, tha Autoriteti i Aviacionit Civil të Nepalit.

Fluturimet midis dy qyteteve zakonisht zgjasin 20-25 minuta.

Në bord ishin 19 pasagjerë dhe tre anëtarë të ekuipazhit, tha zëdhënësi.

Autoritetet besojnë se zhdukja është shkaktuar nga moti i keq, sipas Binod BK, një zyrtar në ministrinë e Brendshme të Nepalit.

Dy shtetas gjermanë, katër indianë dhe 13 shtetas nepalezë janë në mesin e 22 personave të zhdukur, sipas ministrisë.

Kombësia e dy pasagjerëve të tjerë nuk dihet.

Pokhara është rreth 80 milje në perëndim të Katmandu, kryeqyteti i Nepalit.

Avioni humbi kontaktin me kullën e kontrollit pesë minuta para se të ulej në Jomsom, tha një zyrtar i linjës ajrore për Reuters, citon noa.al.

Tara Air fluturon kryesisht me avionë turboprop Twin Otter të prodhuar nga Kanadaja.

Faqja e internetit për gjurmimin e fluturimeve Flightradar24 raportoi se avioni i zhdukur bëri fluturimin e tij të parë në prill 1979.

Ushtria Nepaleze është angazhuar për të ndihmuar në kërkimin e avionit të zhdukur, por përpjekjet e kërkim-shpëtimit janë penguar për shkak të motit të keq.

Zyrtari i policisë Prem Kumar Dani tha se një ekip kërkimi-shpëtimi me bazë tokësore ishte dërguar në zonën pranë malit Dhaulagiri, maja e shtatë më e lartë në botë në 26,795 këmbë (8,167 metra).

Nepali është shtëpia e tetë prej 14 maleve më të larta në botë, përfshirë Everestin dhe ka një rekord shqetësues aksidentesh ajrore.

Moti në Nepal mund të ndryshojë papritur dhe pistat e avionëve gjenden në zona malore të vështira për t’u arritur.

Në vitin 2016, një fluturim tjetër i Tara Air u rrëzua ndërsa po fluturonte në të njëjtën rrugë si avioni që humbi të dielën.

Dhe, në fillim të vitit 2018, një fluturim i US-Bangla Airlines nga Dhaka në Katmandu u rrëzua në ulje dhe mori flakë, duke vrarë 51 nga 71 personat në bord. /noa.al

Gjendet avioni me turistë, nuk dihet a ka të mbijetuar

U nis drejt Gjermanisë, zhduket pa asnjë gjurmë avioni nga Kroacia

Continue Reading
To Top